Home |  Contact Us
News Category:  Club News

Warrington Schools Cross Country League Walton Gardens 16th November 2013
Last edited: Monday November 18th 2013
Minor Girls
1 Abbie Watling Helsby High 7 min 30 secs
2 Emma McIntyre Culcheth High 7 min 53 secs
3 Isla Bellamy Helsby High 7 min 55 secs
4 Grace Bates Lymm High 8 min 05 secs
5 Orli McEvoy Helsby High 8 min 20 secs
6 Victoria White Helsby High 8 min 22 secs
7 Ella Gregory Cardinal Newman 8 min 27 secs
8 Holly Richards Bridgewater High 8 min 32 secs
9 Molly Parker Bridgewater High 8 min 36 secs
10 Emma Brown Beamont Collegiate Academy 8 min 41 secs
11 Maisie Whitehead Bridgewater High 8 min 42 secs
12 Natasha Ryder Cardinal Newman 8 min 43 secs
13 Isabelle Bunting Cardinal Newman 8 min 53 secs
14 Rachel Gillard-Webster Great Sankey 9 min 01 secs
15 Lucy Baxter Bridgewater High 9 min 03 secs
16 Niamh Overmire Helsby High 9 min 06 secs
17 Maeve Shelly Lymm High 9 min 11 secs
18 Lilly Ward Bridgewater High 9 min 18 secs
19 Charlie Beetham Great Sankey 9 min 31 secs
20 Amelia Davies Cardinal Newman 9 min 33 secs
21 Laura Knipe Helsby High 9 min 36 secs
22 Tara Jennings Helsby High 9 min 56 secs
23 Hannah Kimber Helsby High 10 min 01 secs
24 Imogen Walsh Lymm High 10 min 23 secs

Teams
1 Helsby High 15 points
2 Bridgewater High 43 points
3 Cardinal Newman 52 points

Junior Girls
1 Amy Gibbons Birchwood High 11 min 03 secs
2 Isabel Trevithick Bridgewater High 11 min 29 secs
3 Elena Forde Bridgewater High 11 min 42 secs
4 Ashley Pearson Bridgewater High 11 min 49 secs
5 Chloe Mason Bridgewater High 12 min 03 secs
6 Megan Atherton Great Sankey 12 min 05 secs
7 Lara Spiteri Bridgewater High 12 min 36 secs
8 Natasha Trehane Helsby High 13 min 08 secs
9 Erin Hough Helsby High 13 min 21 secs
10 Eleanor James Helsby High 13 min 23 secs
11 Isabelle Bircumshaw Bridgewater High 13 min 25 secs
12 Lucy Longton Lymm High 13 min 27 secs
13 Megan Pierce Helsby High 13 min 28 secs
14 Laura Bennett Lymm High 13 min 29 secs
15 Sarah Shrewsbury-Gee Bridgewater High 13 min 32 secs
16 Rachel McQuillan Bridgewater High 13 min 37 secs
17 Kirsty McIntyre Culcheth High 13 min 55 secs
18 Maddy McCormick Lymm High 13 min 57 secs
19 Hannah Boyd Helsby High 14 min 05 secs
20 Emily Durling Helsby High 14 min 21 secs
21 Jess Wall Great Sankey 14 min 25 secs

Teams
1 Bridgewater High 14 points
2 Helsby High 40 points
Minor Boys
1 Sonny Deine Helsby High 10 min 18 secs
2 Tom Davenport Lymm High 10 min 34 secs
3 Jordan Jones Lymm High 10 min 36 secs
4 Edward James Helsby High 10 min 56 secs
5 Max Cleworth Helsby High 11 min 08 secs
6 Finlay McCallum Helsby High 11 min 22 secs
7 Alex Molyneux Helsby High 11 min 37 secs
8 Robert Hughes Helsby High 11 min 37 secs
9 Joe Wilson Helsby High 11 min 45 secs
10 Elliot Livingston Culcheth High 11 min 57 secs
11 Matthew Slevin Great Sankey 12 min 08 secs
12 Luca Chapman Lymm High 12 min 26 secs
13 Dan Smith Culcheth High 12 min 28 secs
14 Harry Culvertson Helsby High 12 min 39 secs
15 Lewis Hindle Lymm High 12 min 40 secs
16 Daniel Walsh Lymm High 12 min 44 secs
17 Ben O'Leary The Grange 12 min 49 secs
18 George Taylor Great Sankey 13 min 17 secs
19 Nathan Harrison Great Sankey 13 min 34 secs
20 Michael Smith Helsby High 13 min 46 secs
21 Christian Carlo Bridgewater High 14 min 06 secs

Teams
1 Helsby High 16 points
2 Lymm High 32 points



Junior Boys
1 Jack Stubbings Sir Thomas Boteler 11 min 25 secs
2 Dan Fox Lymm High 11 min 59 secs
3 Sam Rostron Bridgewater High 12 min 08 secs
4 Luke Gamble Sir Thomas Boteler 12 min 19 secs
5 Tom Wilson Helsby High 12 min 30 secs
6 Ben Livingston Culcheth High 12 min 33 secs
7 Tom Baines Great Sankey 12 min 46 secs
8 Ben Jeffrey Lymm High 12 min 56 secs
9 Sam Parry Bridgewater 13 min 23 secs
10 Jamie Pickett Sir Thomas Boteler 13 min 34 secs
11 Luke Hodgkinson Lymm High 13 min 40 secs
12 Dan Weaver Helsby High 13 min 47 secs
13 Mitchell Collins Helsby High 14 min 12 secs
14 Mark McLean Lymm High 14 min 14 secs
15 Jack Connor Beamont Collegiate Academy 14 min 35 secs
16 Nathan Dowdall Beamont Collegiate Academy 14 min 40 secs
17 James Machin Great Sankey 14 min 42 secs
18 Dan Carty Lymm High 14 min 44 secs
19 David Smith Lymm High 15 min 29 secs
20 Sach Mills Great Sankey 16 min 14 secs
21 Mike Lynch Great Sankey 17 min 47 secs
22 Harry Thatcher Great Sankey 17 min 49 secs

Teams
1 Lymm High 35 points
2 Great Sankey 65 points


Inter Girls
1 Olivia Bush Bridgewater High 11 min 39 secs
2 Annabel Martin Bridgewater High 12 min 46 secs
3 Beth Kelly Bridgewater High 13 min 11 secs
4 Elisabeth McKessy Bridgewater High 13 min 39 secs
5 Mia Takemoto Great Sankey 14 min 03 secs

Teams
1 Bridgewater High 10 points



Inter Boys
1 Leighton Sharman Birchwood High 14 min 23 secs
2 Robert Dykes Culcheth High 15 min 14 secs
3 Evon Nicholl Culcheth High 16 min 35 secs